KRONIKA - fotorelacja 

Misja Pustynia ZHR - 4-10 lipca 2022 roku

Rozpoczynamy pierwszą edycję „Misji Pustynia”. Łącznie w kleryckich praktykach ZHR bierze udział 10 kleryków z całej Polski.
 
Dzień 1 to czas integracji, wstępnego zapoznania się z planem, a także przejazdem z Olsztyna do Ośrodka ZHRu w Ząbiach. Po rozstawieniu namiotów i pierwszej kolacji przyszedł czas na pierwsze zajęcia na temat psychologii rozwojowej harcerek i harcerzy, które poprowadzili s. phm. Franciszka Cejrowska i hm. Marek Gajdziński.
Dzień 2 to kolejna seria wiedzy i rozmów. Nadal przebywamy w Ząbiu przyglądając się metodyce zuchowej.
Przeżyliśmy wspólną Mszę Świętą i modlitwy pod przewodnictwem ks. phm. Radosława Czerwińskiego, odbyły się również zajęcia na temat:

- duszpasterstwa i wychowania harcerek (s. phm. Franciszka Cejrowska)
- idei i metody wychowania harcerskiego (hm. Małgorzata Siergiej)
- znaczenia gier i wychowania przez zabawę (zajęcia praktyczne).
Wieczorem klerycy poznali czym jest obrzędowe ognisko i jakie jest jego znaczenia. Każdy na koniec otrzymał harcerską chustę, która jest symbolem wspólnoty i przynależności. Utworzył się zatem pierwszy kursowy „Klerycki Zastęp Pustynia”, który powoli przygotowuje się, aby ruszyć na oboz harcerski.
Dzień 3 - „wypływamy na głębie”

Po porannej Mszy Świętej i śniadaniu odbyły się zajęcia, które jeszcze lepiej pozwoliły poznać strukturę ZHR. Podczas kolejnego spotkania, klerycy zrozumieli na czym polega system stopni harcerskich. Po obiedzie przejechaliśmy na Lisi Ogon nad jeziorem Dejguny (okolice Giżycka), gdzie swój obóz rozpoczyna 16 Warszawska Drużyna Harcerzy. Udało się podpatrzeć, jak harcerze budują całą przestrzeń obozową i jak funkcjonuje kuchnia. 
Dzień 4 - połowa obozu za nami, teraz czas zacznie szybciej biec. Kolejne godziny praktyk to nowe spotkania i rozmowy.
 
Dzisiaj można było zobaczyć, jak działają harcerze. Klerycy poznali, czym są sprawności, jak je zdobywać. Udało się także włączyć w obozową pionierkę i wartę kuchenną. Alumni ugotowali smaczny obiad na 90 osób. Wieczorem był czas na odrobinę zmagań sportowych. Podsumowania dokonaliśmy przy wspólnym ognisku. Cały dzień był aktywny i pełen nowych doświadczeń.
Dzień 5 - przejazd na kolejny obóz.

Rano po Mszy Świętej oraz śniadaniu udało się nam złożyć namioty i samochodami wróciliśmy do Ośrodka ZHRu w Ząbiach. Na miejscu po szybkim przepakowanie rozpoczęliśmy pieszą wyprawę i spływ kajakowy rzeką Łyną w kierunku kolejnego obozu w pobliżu Kurek (Warmia). W trakcie wyczynu zatrzymaliśmy się na obiad zrobiony w warunkach polowych. Komendant obozu na jez. Kiernoz Mały phm. Adam Skarżyński z życzliwością przyjął nas pod swoją opiekę. Mieliśmy okazję uczestniczyć w apelu rozpoczynającym obóz i ognisku zgrupowania. Jak zwykle nie zabrakło okazji do rozmów, była okazja przećwiczyć musztrę. Dzień pełen dobrych wrażeń.
Dzień 6 - Duszpasterstwo
 
Kolejny dzień przyniósł nowe spotkania i doświadczenia. Po śniadaniu odbyły się zajęcia z ks. hm. Radosławem Jurewiczem odnośnie „Duszochwatów” i posługi kapelana. O 13:15 odbyła się Msza Święta z kazaniem na górze.
Po obiedzie odbył się kolejny blok zdjęciowy z hm. Janem Pastwą o historii harcerstwa i genezie ZHRu. Następnie odbyło się podsumowanie praktyk z Kapelanem Naczelnym ZHR ks. hm. Robertem Mogiełką. Po Nieszporach i kolacji odbyła się rozmowa na temat Harcerskich Kleryckich Kręgów. Wieczorem klerycy uczestniczyli w czterech ogniskach podobozów harcerskich. Na zakończenie dnia spotkali się jeszcze wspólnie na ostatnim ognisku.
Dzień 7 - koniec jest początkiem nowego.

Ostatni dzień to poranne pakowanie i zwijanie obozu. Po śniadaniu odbyła się Msza Święta pod przewodnictwem Kapelana Naczelnego ks. hm. Roberta Mogiełki. Następnie skoro przypłynęliśmy ksjakiem to należało nim wrócić. Zatem Płynąc Łyną powróciliśmy do Ząbia. Na miejscu, po obiedzie i słowach podsumowania rozjechaliśmy się do domu.
P.S. Warto wspomnieć, że w nocy odbyły się próby odbicia proporców innym drużynom. Wszystko odbywało się za zgodą komendantów, rozpisano zasady podchodzenia obozów. Klerykom udało się zdobyć 3 proporce i zarazem upilnować własny! Brawo! I tak oto kończy się przygoda. Jest jednak dobra wiadomość: ZA ROK SZYKUJEMY DRUGĄ EDYCJĘ! Zatem już teraz zapraszamy.

Spotkanie z klerykami w Łodzi - 16 czerwca 2022 roku

W dniu 16 czerwca 2022 roku w łódzkim seminarium duchownym była okazja spotkać się, aby porozmawiać z klerykami o możliwościach, jakie daje duszpasterstwo harcerskie. Przy okazji przedstawiliśmy konkretne propozycje włączenia się kleryków w akcję letnią i kleryckie praktyki w ZHR („Misja Pustynia”).Serdecznie dziękujemy za spotkanie, wspólną dyskusję i nadzieję na wsparcie naszej duchowej misji!